Podrobnosti

Chytré drony udělají inventuru za vás

Chytré drony udělají inventuru za vás

Inventarizační kontrola zboží ve velkých logistických skladech je náročný proces, zejména s ohledem na čas a alokaci lidských zdrojů. Při větších inventurách musejí firmy najímat jednorázově až stovky externistů, což s sebou nese velké náklady, další problémy pak mohu nastávat při synchronizaci sbíraných dat nebo při nepřesnostech, kdy je potřeba určité inventarizační cykly opakovat. Inventura je zkrátka v logistické branži pořádnou výzvou…

V nedávné době se však objevily zajímavé informace, že část inventarizace by mohly zvládat létající drony. Zprávy o pokusech využívat drony například při doručování zásilek z e-shopů jste možná zaznamenali v médiích, ale je dobré vědět, že řada odborníků je k tomuto využití létajících „pomocníků“ spíše skeptická a považuje tento způsob spíše za chytrý marketingový tah různých „smarty“ firem, které si tak vylepšuji svoji mediální image. Mnohem realističtěji ale vypadají prognózy nejrůznějších výrobců dronů, týkající se jejich využití při inventurách logistických celků a skladů.

Možná to někoho překvapí, ale Česká republika patří vedle Spojených států a Číny mezi špičku v oblasti dronového létání a na našem trhu působí řada tuzemských firem, které jsou uznávanými kapacitami v oboru. Právě tyto firmy zveřejnily nedávno informaci, že v rámci testovacího provozu zkoušejí své výrobky k inventarizaci ve vybraných logistických skladech. Jaké první poznatky z pilotních provozů vycházejí?

Drony, vybavené pro inventarizaci skenerem a potřebným softwarem, najdou lepší uplatnění spíše ve venkovních než vnitřních skladech, a to díky tomu, že venku zkrátka není tolik překážek v letu.

Inventarizace dronem je o to přesnější, čím homogennější materiál k inventuře firma má. Ve zkratce – pro létající objekt je mnohem jednodušší zaevidovat prázdné palety, zabalené krabice, nebo vozidla, než třeba rozbalený, kusový nebo různorodý materiál. Pro evidenci takového zboží prozatím nelze se stoprocentní jistotou vyloučit lidskou práci, která je nejpřesnější a nejspolehlivější. Použití dronů u těchto drobných položek závisí na tom, jak se expertům podaří zdokonalit tzv. „strojové vidění“. Počítá se například s tím, že by dron naskenoval tyto drobné položky a obraz přenášel do počítače v kanceláři, kde by jej obsluha mohla zanalyzovat a přepočítat drobný tovar.

Z hlediska možného nasazení dronů při inventuře je také nutné ještě zapracovat na přesné navigaci, která je při evidenci zboží klíčová, a také ne celém souboru bezpečnostních opatření, která by sladila současný pohyb osob, vozidel a létajících objektů v rámci jednoho celku. Důležitá je také stoprocentní standardizace označení zboží dodavateli.

Ačkoli v současnosti probíhá celá řada výzkumů na toto téma, v praxi se prozatím podařilo zrealizovat jen minimum projektů. Jednou z firem, která je u nás nejdál, je mladoboleslavská Škoda Auto. Logistické oddělení této firmy testuje drony pro inventuru prázdných palet v továrně v Mladé Boleslavi. V automobilce přitom nespoléhají na řešení od externích firem, ale na vlastní vývojáře. Ti převádějí poznatky z provozu do řídicích algoritmů dronu. Pokud se provoz osvědčí, budou brzy k dispozici také přesnější statistiky o efektivitě takto prováděných inventur.

Spočítejte si své úspory!