Podrobnosti

TOP Android aplikace do mobilu pro řidiče

TOP Android aplikace do mobilu pro řidiče

Žijeme v jednadvacátém století a chytrý telefon má už téměř každý. Mít v něm aplikace nejen pro zábavu, ale také ty praktické, to je oč v dnešním článku běží. Jde o aplikace na cesty. Do kabin nákladních vozů i automobilů. Tedy aplikace vyloženě užitečné.

Aplikace Záchranka

Zřejmě nejpotřebnější android aplikace do mobilu. Tu byste v něm měli mít, tak jako tak. Ať jste řidiči nebo ne. Její hlavní výhoda spočívá v tom, že do ní dopředu zadáte své údaje a ve chvíli, kdy voláte o pomoc nebo pomáháte druhým, se vaše údaje rovnou odesílají na dispečink RZS. A navíc, máte-li zapnutou GPS, telefon sám odešle vaši polohu. Aplikace Záchranka nabízí také mnoho návodů a manuálů, jak postupovat v případě nouze.

Navigace

Téměř každý řidič používá nějakou navigaci. Ať už pro navigování jako takové, nebo pro sledování dopravní hustoty. V našem týmu beznadějně vede komunitní aplikace Waze a nebo Google mapy. Obě mají svá pro a proti.

Waze umí podle našeho názoru lépe předpovídat hustotu dopravy a podle toho volí trasu. Je ale někdy v dopravních omezeních nebo uzavírkách až příliš rychlá a vyhýbá se danému úseku ještě před jeho skutečným uzavřením. Google navigace má zvláště ve velkých městech problémy s aktualizací jednosměrných ulic.

Zajímavá je také aplikace TudyNe, která mapuje uzavírky a podobné problémy na silnicích, a má zřejmě jejich aktuální přehled v ČR.

Černá skříňka a palubní kamera

Ne každý má za sklem instalovanou palubní kameru. Můžete ji však udělat ze svého mobilního telefonu. Navíc, některé aplikace, zaznamenávají průběh cesty z navigace. Sledují nestandardní vibrace vozu a v případě nehody, nebo jiných potíží mohou pomoci s diagnostikou příčin.

My jsme vyzkoušeli dvě zřejmě nejlépe hodnocené aplikace z Google Play. A to konkrétně BlackBox Dash Cam a AutoBoy Dash Cam – BlackBox. Jako u všeho, obě mají své výhody i nevýhody a musíte si je vyzkoušet a porovnat, co zrovna vám bude vyhovovat.

Spotřeba paliva a hlídání nákladů

Palivo a veškerý provoz automobilu je nákladná záležitost. Nejen ve firmách se rozhodně vyplácí sledovat, na kolik provoz vozidla vlastně přijde. Aplikací je pro tyto účely nespočet. Některé vynikají obrovskými možnostmi sledovaných dat. Jiné vynikají jednoduchou obsluhou. Všechny ovšem spojuje jediné. A tím je disciplína majitele vozu, respektive řidiče, aby vždy a za každých okolností náklady do ní zadával a na žádné nezapomněl. Jedině pak aplikace bude skvělým pomocníkem.

V naší redakci jsme jich zkoušeli několik. U nás zvítězila Drivvo a na druhém místě Fuelio. Doporučujeme vyzkoušet obě a zjistit, jak vám vyhovují. Obě jsou skvělé.

Ceny paliv

Ceny pohonných hmot jsou celoročně jako na houpačce. Téměř každý sleduje, jak jsou paliva drahá. A nikdo nechce tankovat zbytečně draze a zase na druhou stranu, nikdo nechce tankovat nekvalitní paliva.

Asi nejznámější českou aplikací je Pumpdroid. Ta funguje na komunitním principu a na tom, že do ní všichni uživatelé zadávají aktuální ceny paliv ze svého okolí. Komunitní princip funguje skvěle už dlouhé roky a aplikace je pravidelně aktualizována.

Ceny paliv také umí sledovat již zmíněná navigace Waze. Ta vás dokonce na zvolenou benzinovou stanici dovede.

Bodový systém ČR

Pro ty z vás, kteří buď už nějaký bodík mají, nebo chtějí mít jen perfektní přehled o bodovém systému v ČR vznikla aplikace Bodový Systém. Dlužno ale podotknout, že poslední aktualizace proběhla v roce 2014 a nejsme si jisti, že by se v bodovém systému v mezičase nic nezměnilo. Ale pro základní orientaci nic lepšího v ČR v současnou chvíli není.

Tucker aplikace

Řidič kamionu má na svých cestách specifické úkoly a musí jako profesionál mít ještě další znalosti a informace, než běžný řidič. Především musí umět znát parametry soupravy, výšky mostů a podjezdů, kde lze uskutečnit povinnou pauzu, kde je možno přespat, nebo se jen vysprchovat a dobře najíst a mnoho dalšího. Truckerských aplikací je více a za pozornost stojí tyto dvě aplikace.

První CoPilot Truck GPS navigace a pro dobré používání to chce umět alespoň trochu anglicky. Druhá je českého původu Truckers.cz a ačkoli je ještě v plenkách, zdá se, že se jedná o slibný projekt, kterému byste měli dát šanci.

Závěrem lze říci, že mnohé mobilní aplikace jsou podstatně lepší, než tovární palubní systémy. Důležité je ale nezapomínat dívat se na cestu. Jezděte bezpečně a šťastnou cesu.

Spočítejte si své úspory!