Podrobnosti

Zpět

Rallye Hedvábná stezka očima Miklóse Kovácse, pilota stáje Qualisport

Rallye Hedvábná stezka očima Miklóse Kovácse, pilota stáje Qualisport

Vytrvalostní závod terénních osobních a nákladních automobilů, Silk Way Rallye (Rallye Hedvábná Stezka), patřící do série Dakar, je podle mnohých závodníků vůbec nejtěžší závod sezóny. Na trase, která vede z Ruska přes Kazachstán do Číny, musejí piloti vozů zvládnout nebezpečné nástrahy, jako jsou příkré duny, či vyschlá řečiště. Také klimatické a povětrnostní podmínky dávají týmům pořádně zabrat. Jak v této náročné etapě obstála maďarská stáj Qualisport se svým tahačem Scania Torpedo, říká v rozhovoru pro společnost TOTAL hlavní pilot stáje, Miklóse Kovács


V Silk Way Rallye nejde o nic víc než pokořit poušť Gobi, říká zkušený pilot. Ačkoli se ve své bohaté kariéře potýkal se spoustou náročných tratí v Africe, ve srovnání s Gobi jsou ty africké duny něco jako dětská pískoviště. „Při klesání doslova visíte na bezpečnostních pásech, zatímco při stoupání na dunu nic nevidíte, a když ztratí tahač sílu, musíte se vrátit a zkusit ji vyjet znovu. Některé duny jsme museli takto vyjet i šestkrát,“ dodává Kovács. 


Právě etapa přes Gobi byla pro celou stáj největší výzvou. Je až s podivem, že až na prasklý tlumič pérování nemuseli servisní technici řešit během závodu žádnou větší poruchu. K bezproblémovému průběhu závodu pomohly stáji Qualisport také oleje firmy TOTAL, která je oficiálním partnerem maďarského týmu. „Deset tisíc kilometrů a žádné tankování nebo dolévání oleje.  Ten olej prostě po závodu vypadal úplně stejně jako při startu,“ divil se elitní pilot a pochválil tak prémiovou bezúdržbovou řadu olejů TOTAL. I přesto byly v závodu momenty, kdy se pilot začal nahlas modlit. Chcete vědět proč? Podívejte se na bezprostřední dojmy Miklose Kovácse v tomto videu.

 


Newsletter Newsletter

Global Simulator Global Simulator

Spočítejte si své úspory!