FAQ Oleje

Mohu přidat do oleje další látky?

Naše oleje obsahují všechny složky ve vyváženém poměru, a zaručují tak optimální výsledky. Jakákoliv další látka může tento ideální stav narušit a poškodit účinky olejů Total. Někteří výrobci přidávání dalších látek do svých olejů dokonce zakazují.

Mohu do své převodovky použít stejný olej jako do motoru?

Záleží na použitých technologiích. Některé starší vozy umožňují použít stejný olej pro převodovku a pro motor, novější vozy vyžadují pro každou část jiný výrobek. Dodržujte pravidla výrobce.

Mohu použít naftový motorový olej do benzínového a opačně?

Benzínové a naftové motory mají jiné mazací požadavky. Během vývoje procházejí oleje mnoha testy - některé jsou společné pro naftové i benzínové motory a některé jsou určeny pouze benzínu nebo naftě. Díky tomu je nakonec můžeme zařadit buď do normy API nebo ACEA/CCMC. Tato kategorizace charakterizuje funkčnost olejů v naftovém nebo benzínovém motoru. Oleje pro čtyřdobé motory většinou splňují požadavky benzínových i naftových motorů. Například olej splňující normu API SJ/CF vyhovuje podle specifikace SJ benzínovým motorům a díky specifikaci CF i naftovým. To ovšem neznamená, že se v obou typech motorů bude chovat stejně. To je také důvod, proč jsme naše oleje specializovali vždy buď jen na naftu nebo jen na benzin.

Mohu smíchat dva různé typy oleje?

Složení olejů je vždy sestaveno tak, aby vyhovovalo požadavkům mezinárodní klasifikace (API, ACEA). Neexistuje však jenom jeden jediný způsob, jak namíchat správný typ oleje. Pokud smícháte dva oleje podobných vlastností, nebude to problém, ale neručíme za to, jak se bude olej chovat. Smíchat můžete ostatně všechny oleje prodávané na trhu (pro naftové nebo benzínové motory, minerální nebo syntetické oleje), počítejte ale s tím, že smícháním dvou olejů snižujete jejich kvalitu.

Mohu použít naftový motorový olej do mého motocyklu?

Ne, protože motocyklové čtyřdobé motory nefungují stejně jako ty automobilové - dosahují vyšších otáček a teploty. Motorový olej můžete použít také na promazání převodovky a spojky, které potřebují složení oleje se složkou EXTREME-PRESSURE. Oleje pro osobní automobily zase obsahují detergenční přísadu s vysokým obsahem popela, které se mohou v motoru motocyklu usazovat na ventilovém rozvodu nebo na pístech, což může vést až ke spálení rozvodu nebo k perforaci pístů.

Co způsobí pokles tlaku oleje?

Během provozu vozidla funguje olej jako těsnění mezi spalovacím prostorem a klikovou skříní v motoru. Tlak oleje pak ukazuje, jak dobré toto těsnění je. Neobvyklý pokles tlaku oleje může ukazovat

 • na sníženou viskozitu motorového oleje
 • na naředění oleje palivem, což je záležitostí vstřikovače
 • na malé množství oleje v mazací soustavě (na vině bývá únik oleje, přílišná spotřeba oleje nebo oběhového čerpadla)
 • nebo opotřebení součástek
Musím olej doplňovat?

Hladinu motorového oleje byste měli pravidelně kontrolovat, abyste předešli poškození motoru. Motor totiž část oleje spaluje (u motoru v dobrém technickém stavu se jedná o 0,2 - 0,5 litru oleje na každých 1 000 km), ale ani opětovné dolévaní oleje nemůže nahradit jeho úplnou výměnu. Pokud motor spaluje pouze malé množství oleje, jde o přirozený jev, který můžete mezi výměnami oleje kompenzovat jeho doléváním. V případě, že budete muset olej dolévat často, zkontrolujte, zda není důvodem mechanické poškození (např. únik oleje).

Proč motor olej potřebuje?

Každý majitel motorového vozidla ví, že použití oleje je naprosto zásadní pro správné fungování motoru. Motorový olej obsahující detergenční, rozpouštěcí a antikorozní aditiva totiž:

 • maže všechny pohyblivé části motoru
 • chladí rozpálené a pohyblivé části motoru
 • udržuje části motoru čisté
 • utěsňuje jednotlivé části motoru
 • chrání vnitřní plochy motoru proti korozi
Podle čeho si mám olej vybrat?

Oleje vybírejte podle konkrétního druhu motoru a při použití se vždy řiďte doporučením konkrétního výrobce.

Jaké jsou přednosti kvalitního oleje?

Kvalitní olej poskytuje majitelům motorových vozidel celou řadu výhod:

 • usnadní studený start motoru a zajistí menší opotřebení součástek (o 20-30 % mezi startem a dobou, kdy motor dosáhne optimální teploty)
 • prodlouží životnost motoru
 • sníží tření pohyblivých částí motoru a tím šetří palivo
 • zlepšuje výkon motoru
Proč bych si měl vybrat syntetický olej?

Pokročilé chemické postupy propůjčují polosyntetickým olejům a syntetickým olejům speciální vlastnosti. Výsledný produkt proto vyniká například neobvykle stabilní viskozitou při jakékoliv teplotě. Tato vlastnost je jednou z hlavních výhod oproti minerálním olejům, do kterých se musí pro zlepšení viskozity přidávat celé množství aditiv. Stabilní promazání za jakékoliv teploty zaručuje optimální účinnost během studeného startu, který je pro motor mimořádně náročný, i při extrémních teplotách. Syntetická maziva prokázala také špičkovou odolnost vůči oxidaci, která prodlužuje jejich životnost a tím pádem také životnost motoru. Výběrem syntetického oleje dosáhnete lepší účinnosti a delší životnosti motoru a regulované spotřeby oleje.

Jaké jsou přednosti vícestupňového oleje?

Vícestupňové oleje poskytují motoru lepší ochranu při nízkých a vysokých teplotách než jednostupňové oleje, protože si udržují optimální viskozitu i při teplotách vyšších než vznikají v motoru. Vícestupňové oleje dosahují o 1,5 - 3 % vyšší úspory paliva než jednostupňové oleje.

Jaký olej mám použít u auta s turbodmychadlem?

Olej pro auta s turbodmychadlem musí splňovat především náročné požadavky na promazání a chlazení hřídele. Hřídel se totiž kvůli blízkosti horkých výfukových plynů silně zahřívá a olej ji musí neustále promazávat, jinak by ji vysoká teplota poškodila a poté ještě více stoupla.Olej proto musí disponovat výjimečnými čistícími schopnostmi, odolností vůči oxidaci, termickou stabilitou a zamezovat ukládání nánosů. Proto velmi doporučujeme použití SYNTETICKÝCH olejů.

Mohu používat všechny oleje do vozidel s katalyzátorem?

Ne. Úkolem katalyzátoru je spálit výfukové zplodiny před tím, než uniknou do atmosféry. Oleje disponují v souladu s ochranou životního prostředí vysokou mazací schopností, lepšími čistícími a rozpouštěcími vlastnostmi a nízkým obsahem síry a fosforu. Všechny tyto vlastnosti jsou pro oleje používané ve vozech s katalyzátorem nezbytné. Pokud byste použili olej, který není uzpůsoben pro použití ve vozidlech s katalyzátorem, můžete jej poškodit. Proto doporučujeme používat syntetické oleje.

Proč je nutné měnit olej?

U každého oleje se vlivem provozu mění postupem času jeho vlastnosti. Výměna oleje je nezbytná, pokud chcete udržet vůz v té nejlepší kondici.

Kdy bych měl měnit olej?

Doporučený interval výměny oleje uvádí vždy výrobce zařízení (tj. výrobce automobilu, motoru, převodovky, a další). Obecně platná doporučení pro výměnu oleje jsou:  

 • minimálně jednou ročně
 • frekvence výměny oleje doporučené výrobcem se může měnit v závislosti na - použitém oleji, používání vozidla (mimo město, město, dálnice), termických a mechanických nárocích
 • nikdy nejezděte vozem, jehož ukazatel hladiny oleje se nachází pod minimální hodnotou. V takovém případě se v motoru nenachází dostatek oleje a to vede k jeho rychlejší cirkulaci a zrychlenému stárnutí oleje, který ztrácí své mazací schopnosti.
 • hladinu oleje kontrolujte po každých najetých 1 000 km a také před dlouhými trasami
Mohu si při výměně oleje vybrat jiný stupeň viskozity oleje?
Ano, viskozitu můžete přizpůsobit podmínkám užívání vozu, životnímu prostředí a podnebí.
Mohu si nakoupit olej do zásoby? Nesníží skladování jeho kvalitu?

Olej si zachová všechny své kvality v případě, že ho budete skladovat v zavřeném kanystru při teplotě nad 0 °C. Pokud kanystr otevřete například kvůli dolévání oleje, nezapomeňte ho opět pořádně zavřít, abyste olej náhodně nekontaminovali vodou.

Co mám dělat s vyjetým olejem?

V žádném případě ho nikde nevylévejte, dopustili byste se nezákonného jednání a poškození životního prostředí. Kvalita olejů i jejich biologická odbouratelnost se sice zlepšily, ale stále obsahují znečišťující látky, které mohou škodit životnímu prostředí. Vyjetý olej zlikvidujte v souladu s platnou legislativou.

Online kalkulačka

Spočítejte si své úspory!